Gyógytorna

 
Gyógytorna a betegek otthonában
 

Az otthoni szakápolás keretén belül a gyógytorna a betegek otthonában történő, szakorvos javaslatára, a háziorvos elrendelése alapján folytatott kezelés, melyet a gyógytornász végez. 

 Az otthoni szakápolásban a gyógytornász-fizioterápeuta szakembernek számos körülményt kell figyelembe vennie:
  • a beteggel való első találkozáskor pontos vizsgálati státuszt állítunk fel, mely tartalmazza a beteg általános állapotát, részletesen vizsgálja a beteg funkcióit, kiemelten foglalkozik a járóképességgel, illetve a beteg önellátó, önkiszolgáló képességeivel.
 Mindezek alapján pontos kezelési tervet állítunk fel.
  • figyelembe kell vennünk az otthoni környezetet, a család reakcióit, a mozgásteret, amiben a gyógytornász dolgozik,
  • meg kell tanítanunk a beteg hozzátartozóit az egyszerű fizioterápiás eljárásokra (pl. helyes fektetés), a segédeszközök pontos használatára.
 A kezelések fizikai hatása többrétű. A gyógytorna kezelések fő célja a megfelelő izomcsoportok célzott erősítése, lazítása, vagy nyújtása, az izületek mobilizálása, a keringés fokozása, az egyensúly- és a koordinációs képesség javítása, stb.
  Ezenkívül a torna az egész szervrendszerre hat, fokozza a vérkeringést, javítja az anyagcserét, a légzés elmélyítésével vérnyomáscsökkentő és nyugtató hatása van.
  A gyógytornász feladatköre komplex. Egész embert kezelünk - nem csak a betegséget. A fizikai segítség mellett lelki támaszt is adunk, pozitívan befolyásoljuk a beteg gondolkodását, tanácsokat adunk az életmódvezetésre.
  A teljes rehabilitációhoz szükségünk van a beteg és a környezete, családja együttműködésére a tornában, a gyógytornász tanácsainak követésében, az étrendi-diétás tanácsok betartásában, a gyógyszerek szedésében, de leginkább a gyógyulni akarásban.
  Az otthonápolás előnye, hogy a beteg nincs kiszolgáltatott helyzetben, vendégként várja a gyógytornászt a saját lakásában. A sokadik vizit, illetve találkozás alkalmával a gyógytornász vagy a szakápolási szolgálat bármely más tagja óhatatlanul is szinte családtaggá válik.
  A gyógytornász számára a változatos beteganyag és a korcsoportok szerinti megoszlás lehetőséget nyújt a különböző betegek teljesítőképességének összehasonlítására, a különböző gyakorlatok hatásosságának kor és kórkép szerinti mérésére.
  Az otthoni szakápolás természetéből adódóan a kezelési ciklus lejártával általában nem teljesen gyógyult betegtől köszönünk el, de reméljük, hogy a betegek életét - ha ideig-óráig is - könnyebbé, emberibbé tudtuk tenni.
  A fentiekből világosan kiderül, hogy ez a célirányos, tudatos szakellátási forma a pozitív pszichés és szomatikus hatásán keresztül felgyorsítja a beteg rehabilitációs folyamatát.
 

Gyógytornát, a felsorolt betegségek esetén, a beteg otthonában indokoltan, kiemelkedő eredménnyel végezhető:

Ortopédia

Gerinc betegségei: Scoliosis, Scheuermann

Hanyagtartás

Torticollis

Bármely műtét utáni állapot
Gerinc, csípő, térd - szalag, meniscus - vállízület, scoliosis műtéteket követően

Láb megbetegedések: bokasüllyedés, különböző lábdeformitások, dongaláb, hallux valgus

 

Traumatológia

Bármely csont törése

Bármely ízület sérülése, rándulása, ficama

Bármely ízületi szalag sérülése, szakadása

 

Belgyógyászat

Artériás keringési rendszer rendellenességei (pl: TOS syndroma)

Vénás keringési rendszer rendellenességei

Infarktus, szívműtétek

Légzőszervi rendszer megbetegedései

 

Neurológia

Perifériás idegsérülések

Facialis paresis

Izomdistrophiak

Cerebral Paresis

Hemiplegia

Sclerosis Multiplex

Koordinációs problémák

Fejlődési rendellenességek